ptip

EN
menu
Start
Komunikaty Komisji Info z Rynku Normy Pomiary Geomatyka Oprogramowanie

AGH
SEP
GGiIŒ
KOMISJA GEOMATYKI GÓRNICZEJ
logo GORN
2021.02.21 | 22:16

Webinar: Geomatyka Górnicza 2021


Serdecznie zapraszamy na Konferencję on-line „Geomatyka Górnicza – rola geoinformatyki w cyfrowej transformacji górniczej danych przestrzennych”.
Konferencja odbędzie się 24 i 25 lutego 2021 roku w formule on-line. Transmisje z konferencji można będzie śledzić na stronach internetowych www.jsw.pl oraz www.jswits.pl. Webinarium organizowane przez JSW SA, JSW ITSystems, SiG Spółka z o.o. i Komisję Geomatyki Górniczej PTIP AGH.
Konferencja została podzielona na 4 sesje tematyczne: geologia, górnictwo, informatyka i geodezja. Podczas pierwszego dnia konferencji poruszone zostaną zagadnienia związane z zarządzaniem jakością oraz planowaniem i harmonogramowaniem produkcji węgla koksowego w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Drugiego dnia konferencji przedstawione zostaną rozwiązania geoinformatyczne wspomagające zarządzanie informacją przestrzenną oraz referaty opisujące możliwości wykorzystania m.in. skanerów laserowych w górnictwie. Szczegółowy program konferencji znajduje się w w pliku pdf (program może jeszcze ulec pewnym zmianom)
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny nie wymaga rejestracji a link do przyłączenia się do transmisji zostanie opublikowany na stronie JSW

Z górniczym pozdrowieniem,
dr hab. inż. Artur Krawczyk
Przewodniczący Komisji Geomatyki Górniczej PTIP AGH

inf. własna

###

2020.12.26 | 20:35

Studia Podyplomowe NIwIG


17 grudnia w głównej Siedzibie Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. w Jastrzębiu Zdroju odbyło się uroczyste zakończenie Studiów Podyplomowych „Narzędzia informatyczne w inżynierii górniczej” Inicjatorem uruchomienia tych studiów był przewodniczący Komisji Geomatyki Górniczej Artur Krawczyk a organizatorem był Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH Studia te zostały zorganizowane w odpowiedzi na zapotrzebowanie spółki w zakresie rozbudowy kompetencji przetwarzania danych przestrzennych przez pracowników spółki. Poza pracownikami Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii znaczący udział w powstaniu tych studiów mieli członkowie Komisji Geomatyki Górniczej PTIP. Przewodniczący Komisji GG poprowadził zajęcia z Baz Danych przestrzennych i GIS, Paweł Kosydor z FME a Darisz Biegun Modelowanie 3D Autocad oraz MapDraw. Dominik Galica prowadził zajęcia z Minescape. Studia rozpoczęły się w maju 2019 zakończyły w lutym 2020.

inf. własna

###

2020.08.27 | 21:04

Wezwanie do zbiórki na obsługę chmury punktów w QGIS


Niniejszym Członkowie Komisji chcieliby udzielić publicznego wsparcia inicjatywie zbiórki funduszy (crowdsourcing) na sfinansowanie wtyczki obsługującej w środowisku QGIS chmury punktów ze skaningu laserowego. Warto zainwestować w kod programu, który będzie niezwykle przydatny dla polskich zakładów górniczych. Szczegóły na stronie cele projektu i zbiórka funduszy na otwarto źródłowe oprogramowanie na stronie organizatora zbiórki . Wpłacenie nawet 5 USD może pomóc rozwinąć ten projekt

inf. własna

###

2020.05.29 | 15:43

Publikacja komisji - o "BigData w górnictwie""


Na XIX Konferencji Doktorantów i Młodych Naukowców na Interdyscyplinarne Tematy w Górnictwie i Geologii Paweł Kosydor wygłosił referat pod tytułem "Determinanty przetwarzania dużych ilości danych przestrzennych w polskim górnictwie" w którym przedtawił problemy związane z obsługą i analizą dużych ilości danych na przykładzie KGHM SA. Link do publikacji Determinants of large-scale spatial data processing in Polish mining . Zapraszamy do przeczytania.

inf. własna

###

2019.09.22 | 11:02

Nowy Członek Komisji GG


W dniu 15 września 2019 zakończyło się głosownie nad wnioskiem przyjęcia w poczet członków Dominika Galicy na 2 letni okres kandydacki. Serdecznie gratulujemy.
Dominik jest mgr inż., geolog i geodeta górniczy po AGH, zajmuje się projektowaniem baz danych przestrzennych, zarządzaniem informacją przestrzenną oraz analizą procesów w przedsiębiorstwach górniczych, Również programuje i automatyzuje systemy górnicze oraz prowadzi analizy rozwiązań informatycznych w modelowaniu złóż i planowaniu produkcji górniczej.

inf. własna

###

2019.09.06 | 21:18

Zmiany w zespole Komisji


Miło nam poinformować, że członkowie Komisji GG jednogłośnie zagłosowali za wnioskiem przewodniczącego o nadanie mgr inż. Arturowi Szamałkowi status Honorowego Członka Komisji Geomatyki Górniczej. Bardzo dziękujemy za pomoc i udział w pracach naszej Komisji.

inf. własna

###

2019.08.30 | 09:55

Publikacje komisji - prognozowanie obniżeń terenu, Microstation


Z cyklu publikacje członków komisji przewodniczący Komisji Artur Krawczyk wraz z dyplomantem Pawłem Owsianką opublikowali artykuł na temat prognozowania obniżeń terenu w środowisku MicroStation:
"Using the Bentley MicroStation environment to program calculations of predicted ground subsidence caused by underground mining exploitation" w E3S Web of Conferences 106, 01003 (2019) on line 24.06.2019
W artykule przedstawiono możliwości oprogramowania platformy CAD MicroStation w VBA w celu obliczenia w środowisku mapy wyrobisk górniczych prognozy obniżeń terenu wywołanych eksploatacją górniczą. Zapraszamy do lektury.

inf. własna

###

2019.07.30 | 21:41

Konferencja GISTAM'20


W dniach od 2020-05-07 do 2020-05-09 w Pradze odbędzie się konferencja 6rd International Conference on Geographical Information Systems Theory, Applications and Management – GISTAM 2020. Organizatorem jest Institute for Systems and Technologies of Information, Control and Communication. Strona Konferencji

inf. własna

###

2019.07.17 | 08:53

Publikacje komisji - modelowanie złoża, MapDRAW


Z cyklu publikacje członków komisji autorzy, członkowie Komisji Dariusz Biegun i Artur Krawczyk opublikowali artykuł na temat modelowania powierzchni warstw geologicznych:
"Methods of use two-dimensional CAD application environment of mining digital maps to generate three-dimensional modeling of the geological surface layer" w Geoinformatica Polonica, Vol. 15 (2016), s. 47-55 online: 16.11.2016
Artykuł porusza wybrane zagadnienia związane z tworzeniem dokumentacji kartograficznej w którym zwrócono uwagę na problem tworzenia trójwymiarowych modeli powierzchni stropu i spągu np. eksploatowanego złoża węgla z dwuwymairowych górniczych map numerycznych. Zapraszamy do lektury.

inf. własna

###

2017.02.02 | 14:25

Z prac Komisji: Nowy artykuł w Wiadomościach Górniczych


Tytuł
Metoda oznaczenia warstw geologicznych na mapach cyfrowych
W artykule przedstawiono autorską koncepcję opracowania rozwiązania aplikacyjnego w środowisku mapy cyfrowej, które pozwala na przedstawienie dowolnej struktury geologicznej zarówno podczas drążenia wyrobisk udostępniających jak i wyrobisk eksploatacyjnych, co jest zagadnieniem o wysokim stopniu złożoności. Zastosowano technologię bloków dynamicznych w połączeniu z metodami obiektu pozwalającymi na wprowadzanie niezbędnych modyfikacji do reprezentacji graficznej bloku dynamicznego. Założono, iż poszczególne obiekty będą generowane na wyznaczonych warstwach w systemie „AutoCAD” bez wykorzystania bardziej zaawansowanych wersji.

Link do strony miesięcznika

Autor Dariusz Biegun, Metoda oznaczenia warstw geologicznych na mapach cyfrowych", Wiadomości Górnicze 2016, nr 12, s. 665–671


Artur Krawczyk, informacja własna

###

2016.01.15 | 12:43

Zaproszenie na VII Sesję Geomatyki Górniczej XXV Szkoły Eksploatacji Podziemnej


W dniach 23-27 lutego br. w Hotelu Qubus w Krakowie po raz XXV odbędzie się Szkoła Eksploatacji Podziemnej. W jej ramach, trzeciego dnia konferencji, przewidziano VII edycję sesji „Geomatyka Górnicza”.
Sesja ta już po raz siódmy organizowana jest przy współpracy Komisji Geomatyki Górniczej PTIP AGH.
Niewątpliwe największym wydarzeniem VII Sesji Geomatyki Górniczej będzie krajowa premiera wyników kombinowanych pomiarów termowizyjnych ze skaningiem laserowym, które miały miejsce na hałdzie odpadów pogórniczych.
Nie braknie również referatu o specjalizowanych aplikacjach firmy Bentley Systems przeznaczonych dla działów mierniczo-geologicznych. Zapraszamy na stronę szkoły eksploatacji podziemnej.
Szczegółowe informacje.

Agata Buchała, informacja własna

###

2015.08.13 | 12:45

Forum Górnicze na konferencji Bentley Connect


W ramach konferencji CONNECTION EVENT WARSAW, która odbędzie się w dniach 29 - 30 WRZEŚNIA w hotelu MARRIOTT w Warszawie (Aleje Jerozolimskie 65/79) przygotowywane jest forum górnicze w ramach którego uczestnicy zapoznają się zarówno z nową serią rozwiązań dla górnictwa oraz przykładami jego zastosowania w praktyce.
Forum dobędzie się Wtorek, 29 września 2015 od 14:00 do 18:00. Więcej szczegółów znajdą państwo w Agendzie Konferencji Zapraszamy.

Artur Krawczyk

###

2015.05.02 | 21:42

Problem "Składowania zapisów operacji kartowania na numerycznej mapie wyrobisk"


Ostatnio pojawia się interpretacja przepisów prawnych w zakresie tworzenia numerycznych map wyrobisk górniczych która mówi o wymogu składowania informacji o każdej operacji wykonanej na mapie górniczej.
Ta nadinterpretacja przepisów w rzeczywistości niczemu konkretnemu nie służy, a w dłuższej perspektywie dla górnictwa może być bardzo kosztowna do realizacji. Dlatego trzeba zająć stanowisko związane z ograniczeniem takiej interpretacji. Wszelkie głosy w dyskusji mile widziane.

Miło nam poinformować że komisja uzyskała własny email którego nazwa to kgg a założony został na serwerze geod.agh.edu.pl. Wystarczy nazwę konta połączyć "at"-em z nazwą serwera i można wysyłać emaila w sprawie poruszanego tematu do członków komisji.

Agata Buchała, informacja własna

###

2015.05.02 | 21:38

Biblioteka prac magisterskich: ID20150415_GiGG


W ramach programu realizacji prac magisterskich związanych tematycznie z pracami Komisji Geomatyki Górniczej Pani Magdalena Musiał zrealizowała następujący temat badawczo naukowy: "Zastosowanie chmury punktów z wyrobiska eksploatacyjnego do wykonania analizy przestrzennej dokładności szacowania objętości złoża oraz fotorealistycznej prezentacji uzbrojenia ściany wydobywczej na przykładzie zabytkowej kopalni ćwiczebnej "Sztygarka"”. Z wynikiem ponad dobrym. Serdecznie gratulujemy. Praca do wglądu na życzenie.

Agata Buchała, informacja własna

###

2015.03.04 | 20:46

Seminarium naukowo-techniczne sekcji górniczej KNGK Geoinformatyka


Sekcja górnicza KNGK Geoinformatyka organizuje seminarium naukowo-techniczne pod tytułem "Obiekty parametryczne mapy górniczej w środowisku MapDraw".
Seminarium zostanie zorganizowane pod patronatem Komisji Geomatyki Górniczej PTIP AGH.
Prelekcję wygłosi dr inż. Dariusz Biegun, pracownik Kopalni KW S.A. KWK "Piast".
Wykład odbędzie się o godzinie 15:00 w piątek 20 marca w sali 506 budynku C-4 AGH.

Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium. Na seminarium wstęp wolny.
Studenci KNGK oraz Człokowie Komisji Geomatyki Górniczej

Agata Buchała, informacja własna

###

2015.01.24 | 11:20

Zaproszenie na VI Sesję Geomatyki Górniczej XXIV Szkoły Eksploatacji Podziemnej


W dniach 23-27 lutego br. w Hotelu Qubus w Krakowie po raz XXIV odbędzie się Szkoła Eksploatacji Podziemnej. W jej ramach, trzeciego dnia konferencji, przewidziano VI edycję sesji „Geomatyka Górnicza”. Sesja ta już po raz szósty organizowana jest przy współpracy Komisji Geomatyki Górniczej PTIP AGH. Niewątpliwe największym wydarzeniem VI Sesji Geomatyki Górniczej będzie krajowa premiera zestawu nowych specjalizowanych aplikacji firmy Bentley Systems przeznaczonych dla działów mierniczo-geologicznych oraz projektowania eksploatacji i taśmociągów. Od strony naukowej ciekawym wątkiem tegorocznej Sesji będzie tematyka generalizacji map górniczych. Na internetowej stronie szkoły eksploatacji zamieszczono szczegółowe informacje. Organizatorzy serdecznie zapraszają zainteresowanych uczestników na obrady. Zapraszamy na strony szkoły eksploatacji podziemnej.


Artur Krawczyk, informacja własna

###

2015.01.15 | 12:43

Sekcja Górnicza KNGK Geoinformatyka i studencki wolontariat w KGG


W dniu 15 lutego na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii ŒŚrodowiska odbyło się spotkanie studentów, które zainicjowało powstanie Sekcji Górniczej Koła KNGK Geoinformatyka. Członkowie komisji planują na najbliższym posiedzeniu objąć patronatem działalność tej sekcji. Kierownikiem sekcji została studentka IV roku Geodezji i Kartografii Marta Sobstyl. W trakcie spotkania studentka IV roku Geodezji i Kartografii, Agata Buchała podjęła się na zasadach wolontariatu opieki nad stroną internetową Komisji Geomatyki Górniczej. Ponadto zajmie się również korespondencją emailową oraz innymi sprawami związanymi z obsługą biurową prac komisji.

Artur Krawczyk, informacja własna

###

2014.10.30 | 11:15

Obrona doktoratu Dariusza Bieguna


W dniu 23.10.2014 r. Członek Komisji Dariusz Biegun obronił rozprawę doktorską pod tytułem "Dynamiczne generowanie wieloskalowych map górniczych w środowisku AutoCAD"
Tytuł doktora uzyskał Uchwałą Rady Wydziału z dn. 30.10.2014 r.
Promotorem pracy był dr hab. inż Zygmunt Niedojadło, prof. n. AGH. Recenzentami byli: dr hab. inż. Jadwigi Maciaszek, prof. n. AGH oraz prof. dr hab. inż. Tadeusz Chrobak.
Streszczenie pracy

inf. własna

###

2013.03.14 | 15:02

Podsumowanie IV Sesji Geomatyki Górniczej na SEP


W ramach XXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej przy współpracy z Komisją Geomatyki Górniczej Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej 20 lutego odbyła się czwarta z kolei Sesja Geomatyki Górniczej. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania, podczas którego wygłoszono 22 referaty, było modelowanie informacji w górnictwie i geologii. Nowością tej edycji była sesja pod patronatem KGHM o podtytule „Miejsce standaryzacji w działaniach KGHM PM S.A.”, na której swoje referaty wygłosiło czterech pracowników tej spółki.


Informacja własna

###

2012.03.21 | 14:53

Podsumowanie III Sesji Geomatyki Górniczej na SEP


W ramach XXI Szkoły Eksploatacji Podziemnej 22 lutego 2012 r., przy współpracy z Komisją Geomatyki Górniczej Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej, odbyła się trzecia Sesja Geomatyki Górniczej. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania, podczas którego wygłoszono 20 referatów, były nowoczesne techniki pomiarowe.


Informacja własna

###

2011.09.06 | 23:26

Konferencja w Krakowie


Komisja Geomatyki Górniczej została zaproszona przez firmę Bentley Polska oraz PGI Compass do współorganizowania Konferencji pod tytułem "Rozwiązania informatyczne dla górnictwa na platformie Bentley". Wszelkie szczegóły dotyczące konferencji znajdują się na stronie: http://www.compass.pl

Źródło własne

###

2011.04.03 | 09:02

2 Etap tworzenia normy SGG-102


Ruszyła faza uzgadniania symboli przestrzennej mapy wyrobisk górniczych. Gotowy jest już zestaw symboli, które rozesłane zostały do członków komisji. Spodziewany termin zakończenia konsultacji - czerwiec/lipiec 2011. Potem planowany jest 3 etap "Konsultacje publiczne", poprzez uruchomienie dostępu ze strony internetowej do treści normy oraz biblioteki symboli. W planach uruchomienie Internetowej Ankiety na temat opublikowanych norm.

###

2011.03.25 | 23:19

Komentarze o II Sesji Geomatyki Górniczej SEP na portalach internetowych


Opis sesji "Geomatyka Górnicza" na SEP 2011 zamieszczony na Geoforum.

Opis sesji "Geomatyka Górnicza" na SEP 2011 zamieszczony w Internetowym Portalu Trybuny Górniczej

###

2011.03.01 | 09:40

II Sesja Geomatyki Górniczej na Szkole Eksploatacji Podziemnej


Zapraszamy na strony Szkoły Eksplotacji Podziemnej gdzie można zapozanać się z referatami wygłoszonymi podczas Sesji Geomatyka Górnicza - Praktyczne Zastosowania . Zapraszamy już na Szkołę 2012 . W planach interferometria radarowa dla monitoringu obszarów górniczych, możliwości wykorzystania technologii WMS do publikowania map górniczych.

###

2010.07.30 | 15:14

V posiedzenie Komisji Geomatyki Górniczej


Pełny opis sesji V Posiedzenia Komisji Geomatyki Górniczej PTIP zamieszczony został w postaci pliku *.PDF na stronie PTIP.
Informacje o tym posiedzeniu zamieszczone zostały również:
w Internetowym Portalu GEOFORUM oraz w sierpniowym numerze GEODETY
w Internetowym Portalu Trybuny Górniczej

###

2009.02.01 | 12:00


Wspólny referat Paweł Kosydor i Artur Krawczyk (aby posłuchać, kliknij tutaj: LINK!)
Szkoła Eksploatacji Podziemnej Kraków 2009

###

2008.06.01 | 12:00

Start procesu standaryzacji danych górniczych


Na stronie Standardy i Normy umieszczone zostały propozycje nowych wytycznych.

Zamieszczanie informacji o newsach w oprogramowaniu działów mierniczych.

###

2007.11.XX | XX:XX

Konsultacje internetowe Członków Komisji Geomatyki Górniczej



Realizacja programu prac:

- zastosowanie technik 3D do prezentacji treści mapy wyrobisk - realizacja pracy w ramach studenckiego Koła Naukowego Grafiki Komputerowej,
- unowocześnienie systemu o cechy wykorzystania 3D MapDraw ,
- normy geomatyczne w górnictwie (seria 19100) - relizacja pracy magisterskiej "Porównanie modeli danych GIS/CAD z modelem GML" - na przykładzie mapy placu szybowego,
- unowocześnienie procesu dydaktycznego - wprowadzenie podstaw XML i XSLT do przedmiotu "podstawy informatyki", studia podyplomowe temat XML i XSLT rozszerzony jest o definiowanie GML i zastosowanie róznych metod jego transformacji i wizualizacji, podpis elektroniczny na przedmiotach fakultatywnych studiów dziennych (niekwalifikowany),
- wykorzystanie oprogramowania opensource - Geonetwork do utworzenia serwisu metadanych MICARIS,
- instalacja CR InSAR - pierwsze w Polsce pomairy reflektorów kątowych.

###

2006.05.XX | XX:XX

II Posiedzenie Komisji Geomatyki Górniczej


Dyskusja nad wprawdzeniem techniki 3D do map wyrobisk górniczych na przykładzie nowych cech oprogramowania MapDraw firmy Geobid, zastosowanie technik prezenacji (renderingu) do wizualizacji wyrobisk 3D, omówienie wybranych problemów standaryzacji zasobu map górniczych - standaryzacja na jednej platformie CAD vs standryzacji opartej na normach geomatycznych

Wytyczne do prac w 2007 roku:
- zastosowanie technik 3D do prezentacji treści mapy wyrobisk górniczych "kartografia trójprzestrzenna",
- zastosowanie norm geomatycznych w górnictwie (seria 19100),
- techniki programowania nowoczesnych systemów komputerowych dla potrzeb działów mierniczych,
- zastosowanie technik zabezpieczających mapę wyrobisk górniczych - podpis elektroniczny,
- budowa serwisu metadanych o archiwalnych danych górnictwa na terenach ziem polskich "MICARIS"
- wykorzystanie nowoczenych technik satelitarnych do pomairów deformacji (InSAR)...

###

2005.06.XX | XX:XX

I Posiedzenie Komisji Geomatyki Górniczej


Ze spraw bieżących omówiono zagadnienia poruszane na Panelu Dyskusyjnym - Cyfrowe Mapy Górnicze zorganizowanego na VII Dniach Miernictwa Górniczego.
W zakresie planu pracy Komisji przyjęto wytyczne związane z określeniem możliwych form i zakresów standardu mapy górniczej.

###

2005.03.09 | 12:00

Powołanie Komisji Geomatyki Górniczej


Fragment decyzji: "Zarzad PTIP, na posiedzeniu w dniu 9.03.2005 r., pozytywnie rozpatrzyła wniosek o utworzenie Komisji Geomatyki Górniczej. Zgłoszona inicjatywa w pełni odpowiada celom i kierunkom działalności Towarzystwa i zasługuje na pełne poparcie."

inf. własna

###

2004.11.06 | 12:00

Inicjatywa i okoliczności powstania Komisji Geomatyki Górniczej


Reakcja kilku czytelników na publikację artykułu "Geomatyka górnicza jako wyraz zastosowania środków formalnych geomatyki w geodezji górniczej" w Rocznikach Geomatyki Tom II Zeszyt 3 , ujawniła wyraźny poziom zainterensowania problematyką wykorzystania informacji przestrzennej pozyskiwanej w trakcie działalności górniczej. Dalsza wymiana korespondencji spwodowała zawiązanie się zespołu inicjującego powstanie zespołu.

inf. wlasna

###

Jesteś 1996 gościem na mojej stronie.


AKTUALNOŚCI
Komisja:

Webinar: Geomatyka Górnicza 2021
Serdecznie zapraszamy na Konferencję on-line „Geomatyka Górnicza – ro(...)

czytaj więcej...

Studia Podyplomowe NIwIG
17 grudnia w głównej Siedzibie Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. w Jast(...)

czytaj więcej...


Rynek:

Wdrożenie Mapy Obiektowej w LWB Bogdanka
Firma PRGW SA z Sosnowca w Koplani Bogdanka w Łęcznej wdraża system Gór(...)

czytaj więcej...

Nowe oprogramowanie PWEG
Firma KGHM wdraża nowy system prognozowania deformacji PWEG - Prognozowan(...)

czytaj więcej...